среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas różne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z Winylu używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa wznosi się z głazów przeróżnego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych kształtach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia PCV z Witkowa z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий