понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias po prostu żywop��ot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą również za ozdobę. Na ogól takie sztachety plastikowe sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie gęstnieją. Bez liku powabu maja także takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w skwerze, również nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także bujnie kwitną, niemniej jednak chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta Winylowe z Olsztyna mogą być niezwykle wysmukłe, chociaż należny je regularnie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe z Sierpc stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий